Legislatíva

Mnohí Slováci netušia, že zdedili pozemok po svojich predkoch: Teraz si ho môžu vyhľadať v zozname 26 May

Mnohí Slováci netušia, že zdedili pozemok po svojich predkoch: Teraz si ho môžu vyhľadať v zozname

Tisíce pozemkov na Slovensku nemajú majiteľa. Možno ste ho zdedili aj vy a ani o tom neviete. Od 1. januára 2023 si to však môžete preveriť na zoznamoch Slovenského pozemkového fondu.

Legislatíva
Rebríček najbezpečnejších miest na svete ovládli metropoly pri Perzskom zálive 24 May

Rebríček najbezpečnejších miest na svete ovládli metropoly pri Perzskom zálive

Arabskí šejkovia môžu byť spokojní. V ich mestách sa cítia bezpečne domáci obyvatelia aj zahraniční návštevníci. Potvrdzuje to nový rebríček najbezpečnejších miest na svete. Jeho čelo ovládla trojica metropol pri Perzskom zálive.

Legislatíva
Ako postupovať pri nehnuteľnosti zaťaženej vecným bremenom 07 Apr

Ako postupovať pri nehnuteľnosti zaťaženej vecným bremenom

Získali ste pozemok s vecným bremenom? Alebo naopak, potrebujete ho zradiť na susedov pozemok? JUDr. Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV nám vysvetlila, aké sú možnosti.

Legislatíva
Ako zmeniť trvalý pobyt 27 Mar

Ako zmeniť trvalý pobyt

Zmenu trvalého pobytu je potrebné ohlásiť pri presťahovaní do nového bydliska na niekoľko úradov a inštitúcií. Poradíme vám, kam, čo k tomu potrebujete, a ako všetko vybavíte čo najrýchlejšie.

Legislatíva
Advokát radí: Môže vás manžel pripraviť pre svoje dlhy o nehnuteľnosť? 20 Mar

Advokát radí: Môže vás manžel pripraviť pre svoje dlhy o nehnuteľnosť?

Hovorí sa dôveruj, ale preveruj. Nikdy nevieme do akej situácie sa môžeme počas nášho života dostať. Ak máme nezodpovedného manžela či manželku, jeho konanie nás môže aj existenčne ohroziť. Ide o situáciu, keď má daný manžel exekúciu pre nesplácané dlhy, je gamblerom či alkoholikom. Našťastie existujú riešenia ako takýmto situáciám predísť.

Legislatíva
Inflačná doložka: kde na ňu narazíte a čo sa s ňou dá robiť? 03 Mar

Inflačná doložka: kde na ňu narazíte a čo sa s ňou dá robiť?

Táto zmluvná doložka sa využíva už dlhé roky, no hrozbou začala byť až keď reálna inflácia začala rásť dynamickým tempom. Kde sa uplatňuje a ako na ňu reagovať?

Legislatíva
Hľadáte krátkodobý prenájom? Pozrite sa, pre koho je výhodný 21 Dec

Hľadáte krátkodobý prenájom? Pozrite sa, pre koho je výhodný

Krátkodobý prenájom je vhodný pre turistov, na študentské alebo pracovné pobyty, no prenajímateľ môže prenajímať svoju nehnuteľnosť aj na 2 roky podľa zákona o Krátkodobom nájme bytu. Jedná sa totiž o iný typ nájomnej zmluvy, ako pri dlhodobom prenájme.

Legislatíva
Kedy ste povinní umožniť susedovi vstúpiť na svoj pozemok? 09 Nov

Kedy ste povinní umožniť susedovi vstúpiť na svoj pozemok?

Rozhádaný sused vás nechce pustiť do dvora, aby ste udržiavali svoju fasádu, ktorá s ním susedí? Občiansky zákonník predpisuje prípady, kedy vás pustiť musí. JUDr. Veronika Michalíková z AKMV advokátskej kancelárie nám objasnila, ktoré to sú.

Legislatíva
Žiadosti o príspevok na obnovu rodinného domu bude možné podávať od 15. októbra 10 Oct

Žiadosti o príspevok na obnovu rodinného domu bude možné podávať od 15. októbra

Do spustenia jedného z najväčších dotačných programov súvisiacich s obnovou budov ostáva už len niekoľko dní. Majitelia starších rodinných domov budú môcť požiadať o príspevok na obnovu svojej nehnuteľnosti už v polovici októbra.

Legislatíva
Vybrané štáty EÚ zakážu inštaláciu plynových kotlov v novostavbách 23 Sep

Vybrané štáty EÚ zakážu inštaláciu plynových kotlov v novostavbách

Vykurovacie systémy na zemný plyn v niektorých európskych štátoch čoskoro skončia. Zemným plynom budú môcť kúriť už iba majitelia starších bytov a rodinných domov. V novostavbách bude inštalácia zariadení na tento druh paliva zakázaná. Takýto zákaz už schválilo alebo v najbližšom čase schváli niekoľko štátov EÚ.

Legislatíva
Vyššie poplatky za uloženie stavebného odpadu 25 Jul

Vyššie poplatky za uloženie stavebného odpadu

Stavebníci si za uloženie stavebného odpadu na skládku priplatia. Vyplýva to z nového nariadenia vlády, ktoré nadobudlo účinnosť v piatok 1. júla. Poplatky s novou sadzbou na nich čakajú už budúci rok.

Legislatíva
Kedy má majiteľ nehnuteľnosti povinnosť oplotiť pozemok? 03 Jun

Kedy má majiteľ nehnuteľnosti povinnosť oplotiť pozemok?

Na Slovensku nemáme v právnych predpisoch zákon, ktorý by vo všeobecnosti prikazoval oplotiť pozemok. Keď si majiteľ nehnuteľnosti plot postaví na svojom pozemku, stáva sa jeho vlastníkom, urobiť to je však povinný len v niekoľkých prípadoch. Kedy nastanú, nám objasnila JUDr. Veronika Michalíková z AKMV advokátskej kancelárie.

Legislatíva