Odborné analýzy

Za prácou do zahraničia by sa presťahovalo 22 % opýtaných 03 Apr

Za prácou do zahraničia by sa presťahovalo 22 % opýtaných

Väčšina ľudí chce stráviť život vo svojej rodnej krajine. Tento trend platí najmenej v 13 štátoch, ktorých obyvatelia sa zúčastnili prieskumu zisťujúceho záujem o sťahovanie za prácou do zahraničia. Podľa jeho výsledkov by kvôli zamestnaniu odišlo do cudziny 22 % opýtaných.

Odborné analýzy
Realitní experti v Nemecku očakávajú vyše 2 % pokles cien domov 29 Jan

Realitní experti v Nemecku očakávajú vyše 2 % pokles cien domov

Pokles cien nemeckých rodinných domov sa s príchodom nového roka nekončí. Aspoň nie podľa realitných expertov. Viacerí z nich očakávajú ďalšie zlacňovanie. Pokles cien by mal prekročiť 2 %.

Odborné analýzy
Mladí Európania odchádzajú od rodičov priemerne v 26 rokoch 18 Dec

Mladí Európania odchádzajú od rodičov priemerne v 26 rokoch

Priemerný vek odchodu mladých Európanov od rodičov sa už pár rokov drží približne na rovnakej úrovni. Podľa štatistík Eurostatu za rok 2022 opúšťajú rodičovský domov vo veku 26,4 r. V porovnaní s predošlými 2 rokmi ide o pokles na úrovni 0,1 r.

Odborné analýzy
Tajomstvá nehnuteľností #23: Kupujete nový rodinný dom a spoliehate sa na kolaudáciu? 04 Dec

Tajomstvá nehnuteľností #23: Kupujete nový rodinný dom a spoliehate sa na kolaudáciu?

Mnoho ľudí si myslí, že kolaudácia je oficiálny kontrolný úkon, ktorý garantuje, že dom je kvalitne a bezpečne postavený. Ďalší ľudia si myslia, že Archimedov zákon platí doma vo vani, ale na verejnej plavárni už nie. Obe skupiny majú jedno spoločné – hrozivo sa mýlia.

Novostavby
Počet stavebných povolení pre nemecké byty sa prepadol o vyše 27 % 22 Nov

Počet stavebných povolení pre nemecké byty sa prepadol o vyše 27 %

Problém s nedostatočnou ponukou bytov v Nemecku sa v priebehu tohto roka ešte viac prehlbuje. Klesajúca stavebná aktivita na tamojšom bytovom trhu neprináša vyhliadky na pozitívny obrat. Nepriaznivý trend potvrdzuje aj pokles počtu stavebných povolení na výstavbu bytov za 1. polrok.

Odborné analýzy
Najviac spoločností v TOP 100 najväčších stavebných firiem sveta má Čína 15 Nov

Najviac spoločností v TOP 100 najväčších stavebných firiem sveta má Čína

Celkové tržby 100 najväčších stavebných firiem sveta za rok 2022 dosiahli 1,9 bil. USD. Najväčší podiel z tohto balíka si uchmatli stavebné firmy z Číny. Do najlepšej stovky sa ich dostalo viac ako 50.

Odborné analýzy
Ceny bytov sa v 3. kvartáli stabilizovali, medziročný pokles však pokračuje vo všetkých regiónoch 13 Nov

Ceny bytov sa v 3. kvartáli stabilizovali, medziročný pokles však pokračuje vo všetkých regiónoch

Oproti celoslovenskému poklesu v polovici roku 2023, sa po lete trh s nehnuteľnosťami rozdelil. Dáta za posledné tri mesiace ukazujú otvárajúce sa nožnice medzi cenami nových a starších bytov. Rozdielne pohyby v cenách je možné pozorovať aj v niektorých lokalitách. Potvrdili to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Odborné analýzy
Prieskum Ifo predpovedá globálny rast cien nehnuteľností na úrovni 9 % 03 Nov

Prieskum Ifo predpovedá globálny rast cien nehnuteľností na úrovni 9 %

Z poklesu cien nehnuteľností vo viacerých krajinách sveta zaznamenaného v posledných mesiacoch sa nestane dlhodobý trend. Byty aj rodinné domy majú v najbližších rokoch zaznamenať ďalšie zdražovanie. V celosvetovom meradle sa má ich priemerná hodnota v nasledujúcom desaťročí zvýšiť o 9 %.

Odborné analýzy
Cestovný ruch v Chorvátsku zaznamenal v 1. polroku dvojciferný rast 15 Sep

Cestovný ruch v Chorvátsku zaznamenal v 1. polroku dvojciferný rast

V chorvátskych turistických destináciách to po slabších pandemických rokoch opäť žije naplno. Vyhľadávaná dovolenková krajina sa teší stúpajúcemu počtu návštevníkov. V 1. polroku 2023 ich do krajiny pri Jadranskom mori zavítalo o niekoľko percent viac ako pred rokom. Dvojciferný rast zaznamenal aj počet prenocovaní.

Odborné analýzy
New York obhájil titul mesta s najvyšším počtom sídel miliardárov 11 Aug

New York obhájil titul mesta s najvyšším počtom sídel miliardárov

Viac ako 130 adries patriacich najbohatším ľuďom planéty. Takouto bilanciou sa môže pochváliť iba jedno mesto sveta. Metropole na východnom pobreží USA to zabezpečilo ďalší titul mesta s najväčším počtom sídel miliardárov.

Odborné analýzy
3 najatraktívnejšie krajiny na investovanie do obnoviteľných zdrojov energie 31 Jul

3 najatraktívnejšie krajiny na investovanie do obnoviteľných zdrojov energie

Analytici prišli po roku s novým rebríčkom najatraktívnejších krajín na investovanie do obnoviteľných zdrojov energie. Trojica vlaňajších medailistov nepustila na čelné priečky žiadneho nováčika. Líder ostáva rovnaký, zmena nastala len na 2. pozícii.

Odborné analýzy
Objem investícií do komerčných nehnuteľností v strednej a východnej Európe klesol o vyše 50 % 30 Jun

Objem investícií do komerčných nehnuteľností v strednej a východnej Európe klesol o vyše 50 %

Rok 2023 sa na trhu s komerčnými nehnuteľnosťami v krajinách strednej a východnej Európy nezačal priaznivo. Neistá geopolitická a ekonomická situácia v tomto regióne sa odrazila aj v štatistikách objemu investícií do skladov, kancelárií či obchodných centier.

Odborné analýzy