Zaujímavosti

Najvyšší opustený mrakodrap na svete 12 Jun

Najvyšší opustený mrakodrap na svete

Mal byť pýchou čínskeho mesta Tchien-ťin. Po rokoch výstavby sprevádzanej komplikáciami dosiahol svoj vrchol. Otvorenia sa nakoniec nedočkal. Ostal prázdny a nevyužívaný. Dodnes sa vypína nad mestom ako najvyšší opustený mrakodrap na svete.

Zaujímavosti
Nové udržateľné letisko v Sydney otvoria v roku 2026 05 Jun

Nové udržateľné letisko v Sydney otvoria v roku 2026

Stavebné práce na novom letisku v Sydney sú v plnom prúde. Iniciátori projektu nedávno potvrdili predpokladaný termín jeho otvorenia v roku 2026. Udržateľný dopravný komplex sa stane druhým medzinárodným letiskom v austrálskom veľkomeste.

Zaujímavosti
Moderné riešenia pre odvetrané fasády a montované haly 20 May

Moderné riešenia pre odvetrané fasády a montované haly

Stavebný priemysel sa rýchlo vyvíja a neustále prináša nové a efektívne spôsoby pre rôzne aplikácie, pomocou ktorých je možné stavby vybaviť nielen konštrukčne, ale aj vizuálne príťažlivým riešením. Jedným z nich sú aj štýlové odvetrané fasády a montované haly, ktoré každému jednému projektu prinášajú svoje špecifické estetické a funkčné výhody. Zároveň sú optimálnym riešením pre rôzne odvetvia priemyslu a obchodu.

Magazín
Extrémne štíhly betónový dom v Japonsku 01 May

Extrémne štíhly betónový dom v Japonsku

Japonskí architekti sú majstrami v navrhovaní extrémne štíhlych domov. Stavba so šírkou počítanou v desiatkach centimetrov bola vtesnaná aj na úzky pozemok v meste Saitama.

Zaujímavosti
Žatec bol vyhlásený za historické mesto roka v ČR 24 Apr

Žatec bol vyhlásený za historické mesto roka v ČR

Podarilo sa to na ôsmy pokus, 7 mesiacov po zaradení do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. České mesto Žatec má za sebou úspešné obdobie, ktoré vyvrcholilo získaním ocenenia Historické město roku.

Zaujímavosti
Prestavba talianskeho kláštora z 12. storočia na butikový hotel 17 Apr

Prestavba talianskeho kláštora z 12. storočia na butikový hotel

Malebné talianske obce a mestečká sú posiate starými kamennými budovami z obdobia stredoveku. Mnohé z nich sú roky nevyužívané a čakajú na druhú šancu. Tá sa naskytla kláštoru z 12. storočia v regióne Umbria. Pamiatkovo chránený objekt sa premenil na útulný butikový hotel.

Zaujímavosti
Dolce & Gabbana postaví v Miami svoj prvý rezidenčný mrakodrap 10 Apr

Dolce & Gabbana postaví v Miami svoj prvý rezidenčný mrakodrap

Logo Dolce & Gabbana nebude svietiť iba na butikoch a obchodoch s oblečením. Módny gigant pripravuje vstup na realitný trh. Premiéru vo svete rezidenčných nehnuteľností si odbije v Miami.

Zaujímavosti
Strechu terminálu na letisku vo Florencii pokryjú vinice 18 Mar

Strechu terminálu na letisku vo Florencii pokryjú vinice

Originálny dizajn, praktický úžitok, tematické zameranie. Chystaný terminál na letisku v talianskej Florencii má byť celoeurópsky unikát. Jedinečným ho urobí strecha pokrytá vinicami.

Zaujímavosti
Prestavba najstaršej železničnej stanice v Prahe 13 Mar

Prestavba najstaršej železničnej stanice v Prahe

Vlaky v nej zastavujú už viac ako 170 rokov. Denne ňou prejde okolo 30 000 pasažierov. Najstaršia železničná stanica v Prahe bude ďalej slúžiť širokej verejnosti. Po rozsiahlej prestavbe zaistí cestujúcim viac komfortu a rýchlejší presun po stanici aj v jej okolí.

Zaujímavosti
11 stredných škôl v Košickom kraji prejde debarierizáciou 11 Mar

11 stredných škôl v Košickom kraji prejde debarierizáciou

Košický samosprávny kraj (KSK) je zriaďovateľom viac ako 60 stredných škôl. Všetky sú vybavené základnými bezbariérovými prvkami. Komplexnou debarierizáciou zatiaľ neprešla ani jedna. Zmenia to rekonštrukčné práce v 11 školách.

Zaujímavosti
Janáčkovo kulturní centrum v Brne sa začne stavať tento rok 26 Feb

Janáčkovo kulturní centrum v Brne sa začne stavať tento rok

V metropole Moravy sa v priebehu tohto roka rozbehne realizácia viacerých stavebných projektov. Patrí k nim aj Janáčkovo kulturní centrum. Prvé stavebné práce na realizácii nadzemnej časti objektu majú prebehnúť v prvej polovici roka.

Zaujímavosti
Čaro filmu Pelíšky dýcha aj z budov, kde sa natáčal: pozrite sa, ako vyzerajú dnes 09 Feb

Čaro filmu Pelíšky dýcha aj z budov, kde sa natáčal: pozrite sa, ako vyzerajú dnes

Pelíšky patria už roky k vianočnej televíznej klasike, znova a znova si užívame legendárne hlášky, herecké výkony, atmosféru Vianoc z roku 1967, ale aj malebnú mestskú štvrť, kde sa film odohráva. Tá stále existuje, v mestskej časti Praha 5 – Košíře.

Zaujímavosti